Jolana Smyčková

 

 

 

 

herečka, zpěvačka, dabérka 

AktualityVystoupeníO JolaněDivadlaDabingFotoVideoAudioMédia

O JOLANĚ

Jolana  se narodila v Ústí nad Labem.
Maminka je učitelkou biologie  a tatínek operním pěvcem. Ústecká opera pro ní odmalička byla velikou senzací a tak když v 8 letech začala zpívat v Jakobínovi a Bohémě, láska k divadlu se stala jasným životním směrem. Přesto, že 9 let studovala hru na klavír a na otázku "čím chceš být" jednoznačně odpovídala operní zpěvačkou, v rozhodujícím období jí okouzlilo herectví. Díky skvělému činohernímu souboru, který tehdy v Ústí byl, činohře propadla a podala si přihlášku k talentovým zkouškám na hudebně dramatické oddělení státní konzervatoře v Praze. Byla přijata a o šest let později studium ukončila absolutoriem. Vedoucími pedagogy jí byli Gabriela Vránová a Vladislav Beneš. Zpěv studovala u Lídy Noppové, nyní u Ludmily Vavrečkové.
Už během studia Jolana hostovala na mnoha pražských scénách. V Činoherním klubu Ve Smečkách, v Rokoku, v Divadle  Na Fidlovačce a začala se intenzivně věnovat dabingu. Má na kontě nespočet nadabovaných filmů a seriálů. Jejím hlasem mluví i Angelina Jollie, Beonce, Jessica Alba či Hillary Duff.
Nazpívala   písně "Stůj" a "Královna noci" pro film Zdeňka Trošky Kameňák. 
V divadle Skelet Pavla Trávníčka vytvořila roli swingové hvězdy v muzikálu ZASNĚŽENÁ ROMANCE.
2 sezony púsobila také v Divadelní společnosti Josefa Dvořáka.

Nejvýznamnějším okamžikem v jejím profesním životě bylo úspěšné absolvování konkurzu do Divadla SEMAFOR.Už více než deset let je jeho stálou členkou a toto divadlo je pro ní milovanou domovskou scénou.
23.9.2OO9  zde měla velmi úspěšný koncert s názvem Deset let spolu (on však 4O let beze mě).
Její nejmilejší rolí v tomto divadle je Lysistráta. Hru považuje za literární skvost. Bludičku v Kytici si také velmi užívá.
Pro filmovou společnost J. Suchého natočila dva filmy: Zajatec lesa a Královna bublin. V prvním hraje éterickou Cassioppeu- dceru pána lesa (J. Suchý) a ve druhém Martu Kaviárovou, která bije svého muže (J. Suchý).
V divadle Semafor účinkuje nebo účinkovala v těchto hrách: Galakoncert a jiný ptákoviny, Život je náhoda v obnošený vestě (Johana), To nám to pěkně začíná (Vltava), I ty zpíváš si ty hity, Tiše a ochotně, Pokušení sv. Antonína (Belzebuba), 8O svíček na ztraceným dortu, Sex a sex je 12 (Marta), Patero důvodů pro woo doo (Ester), Koncert s.r.o., Jako když tiskne (Magdalena), Penzion Rosamunda (Adelaida), Lysistrata (Lysistrata), Šlitr s námi a zlý pryč (Subreta), Děti kapitána Granta, Já jsem otec Bemle a já matka Žemle (Magdalena), Kytice (Bludička), Uteklo to jako H2O (Předsedkyně spol. Za Prahu kulturní), Dal si růži do polívky.
 
V divadle Semafor Jolana spolupracovala taky s režisérem Radkem Balášem a díky němu se po mnoha letech vrátila na prkna Severočeského divadla opery a baletu v Ústí n. L. Nejprve byla obsazena do role kloboučnice Ireny Molloyové v muzikálu HELLO, DOLLY! a poté do role Káči (DIVOTVORNÝ HRNEC). Za tuto roli byla zařazena do širších nominací na cenu Thálie 2009.
Jolana se stala stálým hostem tohoto překrásného kamenného divadla, a když se v Semaforu nezkouší, využívá volný čas výhradně zde. Zatím poslední spolupráce je překrásný, náročný úkol: Líza v muzikálu MY FAIR LADY. I tato role přinesla Jolaně širší nominaci na cenu Thálie (2010).

A volný čas? Pravda, moc ho není. Když se ale přeci jen najde, můžeme ji potkat na tenisovém kurtu, v zimě na zasněžených svazích či v běžecké stopě.
A relaxuje i procházkami se svou pudlicí Pepínou - ta sportuje moc ráda!

 

 

top